فرار از اردوگاه ۱۴ ، داستان واقعی فرار ادیسه‌وار مردی از کره‌ی شمالی به سوی آزادی، داستانیه که قراره حسابی شمارو تکون بده. بیشتر مردم دوست ندارن حقایق ذکر شده در این کتابو بشنون چون حتی تصور اینکه انسان تا به این حد میتونه حقیر بشه هم براشون سخته.خوبی این کتاب این هست که در کنار توصیف مستندوار داستان شخصیت اصلی از منابع و کتاب های دیگر هم اطلاعاتیو ذکر کرده و میشه گفت کتاب جامعیه برای آگاهی از مسائلی که در کره ی شمالی اتفاق میفته.

بعد از خوندن این کتاب کنجکاو شدم بدونم اردوگاه ۱۴ کجای کره ی شمالیه و خب البته که مکانشو پیدا نکردم (¬_¬)

بعد هم یکسری افشاگری هایی صورت گرفت که شین(شخصیت اصلی) تو فیسبوکش گفت که تصمیم گرفته بوده کلا یه سری از رازهای تلخ از گذشترو برای خودش نگه داره و لازم ندونسته اونارو زمان نگارش کتاب بازگو کنه. خب طبعا یکسری عصبانی شدن و واکنش های تندی صورت گرفت ولی به نظر من زیاد مهم نبود طرف دیگه کل داستانو که از خودش درنیاورده!

این هم متن پشت کتاب

اردوگاه‌های زندانیان سیاسی کره‌ی شمالی دو برابر گولاگ‌های استالین و دوازده برابر اردوگاه‌های نازی‌ها عمر دارند. هیچ کسی که در آن‌ها به دنیا آمده، فرار نکرده است، هیچ کس جز شین این گئون. «فرار از اردوگاه 14»، از طریق داستان تکان‌دهنده‌ی حبس و فرار شگفت‌انگیز شین، اسرار تمامیت‌خواه‌ترین حکومت جهان را افشا می‌کند. شین چیزی از وجود تمدن نمی‌دانست - او مادرش را رقیبی برای غذا می‌دید، نگهبانان او را یک خبرچین بار آوردند و شاهد اعدام مادر و برادرش بود. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «نه سال پس از این‌که مادرش به دار آویخته شد، او به سختی از یک حصار الکتریکی عبور کرد و از میان برف گریخت. آن روز دوم ژانویه 2005 بود. تا قبل از آن، هیچ کدام از کسانی که در یک اردوگاه زندانیان سیاسی به دنیا آمده بودند، موفق به فرار نشده بودند. طبق شواهد موجود، هنوز هم شین تنها کسی است که این کار را انجام داده است. او یک ماه پیاده به سوی چین رفته بود. دو سال بعد از فرارش، در کره‌ی جنوبی اقامت داشت. چهار سال بعد، در جنوب کالیفرنیا زندگی می‌کرد و سفیر ارشد «آزادی در کره‌ی شمالی» بود که یک گروه حقوق بشری امریکایی است.» این کتاب با تمرکز بر داستان این جوان شگفت‌انگیز که در امنیتی‌ترین زندان امنیتی‌ترین کشور دنیا رشد کرده، اسرار مخفی این کشور را افشا می‌کند. 


 به نویسندگی بلین هاردن با ترجمه ی مسعود یوسف حصیرچین از نشر چشمه